Brian Randolph Greene

Brian Randolph Greene (Şubat 9 1963 doğdu)), ABD’li teorik fizikçi ve sicim kuramcısı. 1996’dan beri Columbia Üniversitesi’nde profesördür, 2008’de kurduklarından beri Dünya Bilim Festival’inde yöneticidir. Calibu-yau şekilleri ile alakalı olarak ayna simetrisi üzerinde çalıştı.Sicim kurmanın günümüzdeki en önemli savunucularındandır.

Özellikle sicim kuramı ile ilgili popüler kitapları ile tanınmaktadır.Bu kitaplardan bazıları Evrenin Dokusu,Saklı gerçeklik ve Evrenin Zerafeti hatta bu kitabın konularını içeren bir belgeselde çekmiştir.

Araştırmaları[değiştir | kaynağı değiştir]
Greene’nin çalıştığı alan kuantum yerçekimi teorisine bir aday olan sicim teorisidir.Sicim teorisi,standart modelin içerdiği farklı parçacıkların bir boyutta titreşen sicimlerin farklı açılarla titreşmesi ile oluşturduğunu açıklıyor.Sicim teorisinin kendine has diğer özelliği ise standart 4 boyut yerine çoklu boyutları kabul etmesidir.Sicim teorisine göre 10 uzaysal ve 1 zamansal boyut vardır.Sicim teorisinde bu birçok uzaysal boyutu neden algılamadığımızı açıklayan açıklamaları var.Bir neden bükülmüş olmaları diğer neden ise çok küçük olmaları. Brain Greene’nin alanında tanınmış olamasını sağlayan en önemli etken sicim teorisindeki kıvrılmış boyutların nasıl kıvrıldıklarını anlamamıza yardımcı olmasıdır.Bu şekillerin en önemlisi Calibu-Yau uzay şeklidir

Dünya bilim festivali[değiştir | kaynağı değiştir]
2008de Tracy Day ile birlikte, bilim tarafından bilgilendirilmiş, onun değerini anlamış, heyecanından etkilenmiş, gelecekteki gelişmelere hazırlanmış genel bir toplum oluşturmak için dünya bilim festivalini kurdular. Dünya bilim festivalinin en önemli etkinliği, genellikle mayıs ayında olan New York’taki 5 gün festivalidir. Stephen Hawking, Edward O. Wilson, Sir Paul Nurse, James Watson, Anna Deavere Smith, Francis Collins, Philip Glass, Yo-Yo Ma,Oliver Sacks, Mary-Claire King, William Phillips, Paul Davies, Elizabeth Vargas, Sir Roger Penrose, Charlie Rose, Lisa P. Jackson, John Lithgow, Vinton Cerf, Glenn Close, Jeffrey Eugenides, Bill T. Jones, Joyce Carol Oates, Elaine Fuchs gibi isimler de festivale eşlik etmiştir. İlk 6 festival bir milyona yakın ziyaretçi topladı.

Bilimi anlatmak[değiştir | kaynağı değiştir]
Teorik fiziği, özellikle sicim teorisi ve fiziğin birleşik teorisini popülerleştirmek için yazdıkları sayesinde büyük bir kitle tarafından tanınıyor. 1999da yayımlanan ilk kitabı the elegant universe süper sicim teorisini ve M teorisini popülerleştirdi. Kitap kurgu olmayan kitaplar kategorinde Pulitzer ödüllerinde finale kaldı ve 2000’de bilim kitapları için aventis ödülü’nün de kazananı oldu[3] ‘. The elegant universe sonra aynı isimle televizyona aktarıldı ve peabody ödülünü kazandı.

ikinci kitabı olan evrenin dokusu uzay zaman ve evrenin doğasıyla ilgilidir. Bu kitap da sonraları aynı isimle televizyona aktarıldı.

Üçünçü kitabı ocak 2011’de yayımlanan saklı gerçeklik büyük bir derinlikle çoklu evrenleri anlatıyor.

Yaşı küçük olan takipçileri için 2 eylül 2008de yayımlanan ıcarus at the edge of time adlı kitabında icarus’un mitini fütürist biçimde yeniden anlatıyor.[4]

Kitaplarının popülerliği ve kamera karşısındaki doğal tavırları, medyada birçok kez görünmesini sağladı, bunlardan bazıları: Charlie Rose, The Colbert Report, The NewsHour with Jim Lehrer, The Century with Peter Jennings, CNN, TIME, Nightline in Primetime, Late Night with Conan O’Brien, and the Late Show with David Letterman. Bu green’e 3rd rock from the sun televizyon dizisi için bilimsel dialoglarda john lithgow’a yardım etmesinin ve içinde küçük bir rolü de olan Frequency filminin teknik danışmanı olmasının yolunu açtı. 2006’da zaman yolculuğu filmi olan deja-vu’da teknik danışmanlık yaptı. Nisan 2011’de the big bang theory dizinde de göründü.

25’ten fazla ülkede hem genel hem de teknik seviyede dersler verdi. 2012’de onun öğretme yetenekleri fark edildi ve American Association of Physics Teachers tarafından verilen Richtmyer Memorial Award’ı kazandı.[5]

Science Laureates of the United States Act of 2013 (H.R. 1891; 113th Congress) ABD kongresine sunuldu ve Green bir yorumcu tarafından Science Laureate pozisyonu için uygun adaylar arasına konuldu.[6]

(Wikipedia‘dan aynen alıntıdır.)

Evrenin Zarafeti Belgeseli