Thomas Robert Malthus: Akıllı mı, Deli mi?

İnsan sayıları üzerine yapılan hesaplar üretilen teoriler oldum olası beni korkutmuştur. Bildiğim kadarıyla insan sayıları üzerinde oynayanların bir çoğu ya delidir ya da delirmiştir. Hitlerin her bir Alman askerine karşılık 2 Rus askeri üzerine oynadığı oyunların sonuçları hepimizin aklındadır.

İnsan sayıları ya da daha teknik ifade ile nüfus denetimi üzerine Malthus’un “An Essay On The Principle Of Population” çalışmasından bahsetmeden geçemeyiz. Malthusçuluk olarak ifade edilen nüfus teorisinde toprağın verim miktarı ile insanın üreme yetenekleri arasında bir kıyaslama yapılmaktadır. Malthusa göre kaynaklardaki artış aritmetik (1,2,3,4,…) şekilde, insan nüfusundaki artış geometrik (1,2,4,8,…) şekildedir. Bu durum yiyecek kaynakları üzerindeki baskıyı artırmaktadır. Söz konusu baskının azaltılması elzemdir.

Malthusun bakışına iki eleştiri getirilmiştir. Bunlardan birincisi Malthusun öngörüsündeki eksikliklerdir. Tarım tekniğindeki gelişim, hayvan ırklarının ıslah edilmesi gibi uygulamalar yiyecek kaynaklarını artmasını sağlamıştır. Bir diğer eleştiri ise doğal olmayan yollardan nüfus denetimi yoluna gidilmesi ve tıbbi gelişimlerin insan ömründe artışlara neden olmasıdır. Düşüncem Malthus’a yöneltilen eleştirirelerin yerinde olmadığı yönündedir. 17.yy da yaşamış bir adama 20.yy a ait teknolojik gelişmelerden bahsetmediği için ya da kondom kullanmamız gerektiğini söylemediği için eleştirmek bilimsel akıl açısından uygun bir davranış olmayacaktır.

Malthus için getirilebilecek en uygun eleştiri “nüfus baskısını sadece yiyecek kaynakları ile sınırlı tutmuş olması” eleştirisidir. Nüfus sadece yiyecek kaynaklarını değil aynı zamanda eğitim hizmeti için gerekli olan tüm kaynakları, sağlık hizmeti için gerekli olan tüm kaynakları, adalet hizmeti için gerekli olan tüm kaynakları, enerji kaynaklarını, ulaşım kaynaklarını kısacası 21.yy vazgeçilmez olarak ifade edilebilecek tüm ihtiyaçların temel kaynaklarını tehdit etmektedir. Malthus’un bu açıdan eleştirilmeye değil yeniden daha geniş yorumlanmaya ihtiyacı vardır.
,
Malthus için bir diğer revize edici yorum ise baskının “nüfusun fazlalığından” değil “nüfus kaynak dengesinin bozulmasından” kaynaklandığı yorumudur. Günüzüm batı-üretim ve bazı eski sovyet blok ülkelerinde nüfusun azalması, iş gücünün azalması sorunları mevcuttur. Bu sorunlara bulunacak çözümler ise genel olarak üremenin teşviki, göçmen işçi çalıştırılması gibi çözümlerdir. Bu toplumlarda görüleceği üzere nüfus denetimi yapılmakta iken kaynak-nüfus dengesinde sıkıntılar yaşanmaktadır.

Kanaatim Malthus’un bir tarafının deli diğer tarafının ise akıllı olduğu yönündedir. Her ne kadar nüfus baskını sınırlı çeşit kaynak(yiyecek) için olduğunu ifade etse de nüfus baskısı konusunda haklılığı tartışılmaz. Delice olan taraf ise nüfus kaynak dengesinin sağlanması için denetimi nüfus açısından ele almasıdır. Asıl olan bu dengenin sağlanması için kaynakların artırılması ve doğru kullanımı olacaktır. Nüfusun denetlenmesi fikri meşrulaştırılmaması gereken bir fikirdir. Zira bu Anton Çehov’un sahneye koyduğu silahtır ve silah varsa mutlaka patlar. Oligarşik, baskıcı, tepeden inme bir çok rejimin kaynaklar yetmiyor diyerek nüfusu doğal olmayan yollardan hızlı şekilde denetime sokması ya da azaltmaya çalışması korkunç bir fikirdir. Enerji kaynaklarında nüfus baskısının azaltılması için günümüzde yapılanlar ortadayken Malthus’un deli tarafını desteklemek bu deliliğe göz yummak değil ortak olmaktır.

M.Emin YILDIZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s